Bent kartą gyvenime apatiškai jautėmės kiekvienas. Tačiau tyrimais įrodyta, kad apie 50% išsekusių žmonių nuovargį jautė ne savaitę, o bemaž metus. Šiai būklei būdingi simptomai – nuo nevaldomo saldumynų troškimo iki padidėjusio prakaitavimo.
TRYS IŠSEKIMO DARBE TIPAI:
Pašėlusio tipo išsekimas būdingas ambicingiems ir darbštiems žmonėms, kurie nuolat apsikrauna įvairiausiais darbais. Nors jie darbuojasi puikiai, tačiau stulbinantys rezultatai būna trumpalaikiai, dėl pervargimo.
Perdegimas dažniausiai pasireiškia žmonėms, dirbantiems nuobodų ir neįdomų darbą. Šie žmonės nemato galimybės tobulėti, jiems trūksta motyvacijos ir pasitenkinimo jausmo atliekant užduotis.
Visiškai išsisėmęs žmogus dirba tose pačiose pareigose ilgą laiko tarpą. Neretai šie žmonės jaučiasi neįvertinti ir neturi galimybės kontroliuoti savo darbo veiklos. Teigiama, jog per mažas spaudimas darbe gali kelti įtampą, adekvati stimuliacija suteikia pasitenkinimo jausmą, o per didelė gali sukelti stresą.
KAI PERDEGA NERVŲ SISTEMA
Streso specialistai pastebi, kad vieniems lėtinis stresas paveikia hormonus, o kiti – į lovą krintą it rudeniniai lapai. Specialistai rekomenduoja dėmesį atkreipti į šiuos įspėjamuosius ženklus: žmogus vargiai susitvarko su emocijomis – užsiplieskia it degtukas ir ūmiai reaguoja į stresines situacijas, per mažai dėmesio skiria laisvalaikiui ir poilsiui, nuolat mąsto apie neįgyvendintus planus. Nepašalinus šių dirgiklių, artimiausiu metu asmuo gali patirti emocinę krizę.
Pastebėta, kad magnio turintys produktai, padeda reguliuoti nuotaiką ir nusiraminti, tad savo mitybą naudinga praturtinti – žaliomis, lapinėmis daržovėmis, riešutais, sėklomis, žuvimi, morkomis, saldžiosiomis bulvėmis, avokadais, žiediniais kopūstais, petražolėmis, sojomis, lęšiais.
MIEGAS NE VISADA NUVERČIA KALNUS
Daugeliui bemaž racionaliausia priežastis pašalinti emocinį išsekimą yra miegoti tiek, kiek norisi. Tačiau, žmogui kokybiškai pailsėti užtenka 6-7 val., 8 val. idealiausias pasirinkimas.
Svarbiausia įsiklausyti į organizmo poreikius ir pripažinti problemą. Patartina sulėtinti dienos ritmą, atsisakyti nebūtinų darbų, išmokti pasakyti „ne“ ne tik vadovybei, bet ir įnoringiems draugams. Svarbu pasitikėti savo jėgomis, pasitelkti ryžtą ir valdyti savo gyvenimą. Rekomenduojama išlaikyti balansą gyvenime.
Specialistai pataria prisiminti vieną taisyklę: susitelkus į vieną gyvenimo sritį kyla didelė tikimybė patirti išsekimą, kai joje atsiras problemų. O kelių dienų išsekimą svarbu priimti kaip atokvėpį, kuriam kiekvienas žmogus turi teisę.